Ca angrosist, din păcate nu putem deservi persoane fizice.

Căutare

Acasă › NONOX Lume

Compoziția chimică a oțelurilor inoxidabile

Extras din standardul ISO 683-13:1986

Tipul de oțel 2 Componente chimice, procent de masă %1
C max. Si max. Mn max. P max. S max. N Al Cr Mo Nb3) Ni Se min. Ti Cu Codul grupei de oțel4
Oțel feritic
8 0,08 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 16,0 – 18,0 – – 1,0 max. – – – F1
8b 0,07 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 16,0 – 18,0 – – 1,0 max. – 7 x % C≤1,10 – F1
9c 0,08 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 16,0 – 18,0 0,90 – 1,30 – 1,0 – max. – – – F1
F1 0,025 1,0 1,0 0,040 0,030 0,025 max – 17,0 – 19,0 1,75 – 2,50 –6 0,60 max. – –6 – F1
Oțel martensitic
3 0,09-0,15 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 11,5 – 13,5 – – 1,0 max. – – – C1
7 0,08-0,15 1,0 1,5 0,060 0,15 – 0,35 – – 12,0 – 14,0 0,60 max7 – 1,0 max. – – – C4
4 0,16-0,25 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 12,0 – 14,0 – – 1,0 max. – – – C1
9a 0,10-0,17 1,0 1,5 0,060 0,15 – 0,35 – – 15,5 – 17,5 0,60 max7 – 1,0 max. – – – C3
9b 0,14-0,23 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 15,0 – 17,5 – – 1,5 – 2,5 – – – C3
5 0,26-0,35 1,0 1,0 0,040 0,030 – – 12,0 – 14,0 – – 1,0 max. – – – C1
Oțel austenitic
10 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 17,0 – 19,0 – – 9,0 – 12,0 – – – A28
11 0,07 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 17,0 – 19,0 – – 8,0 – 11,0 – – – A2
15 0,08 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 17,0 – 19,0 – 9,0 – 12,0 – 5 x %≤0,80 – A39
16 0,08 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 17,0 – 19,0 – 10 x % C≤1,0 9,0 – 12,0 – – – A39
17 0,12 1,0 2,0 0,060 0,15 – 0,35 – – 17,0 – 19,0 –10) – 8,0 – 10,011 – – – A1
13 0,10 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 17,0 – 19,0 – – 11,0 – 13,0 – – – A2
19 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,0 – 2,5 – 11,0 – 14,0 – – – A4
20 0,07 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,0 – 2,5 – 10,5 – 13,5 – – – A4
21 0,08 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,0 – 2,5 – 11,0-14,0 – 5 x %≤0,80 – A59
23 0,08 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,0 – 2,5 10 x % C≤1,0 11,0 – 14,0 – – – A59
19a 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,5 – 3,0 – 11,5 – 14,5 – – – A4
20a 0,07 1,0 2,0 0,045 0,030 – – 16,5 – 18,5 2,5 – 3,0 – 11,0 – 14,0 – – – A4
10N 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 0,12 – 0,22 – 17,0-19,0 – – 8,5 – 11,5 – – – A2
19N 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 0,12 – 0,22 – 16,5 – 18,5 2,0 – 2,5 – 10,5 – 13,5 – – – A48
19aN 0,03 1,0 2,0 0,045 0,030 0,12 – 0,22 – 16,5 – 18,5 2,5 – 3,0 – 11,5 – 14,5 – – – A48
  1. În tabel nu au fost enumerate numeric toate elementele de aliere posibile; în măsura în care tehnologia o cere, cu acordul clientului este permisă și utilizarea altor elemente de aliere. Trebuie urmărit ca alte elemente, provenite din deșeuri sau din materia primă folosită la o altă fabricație, să nu se amestece în oțel, deoarece aceste impurități pot dăuna călibilității, proprietăților mecanice și utilizabilității.
  2. Aceste cifre sunt doar valori calculate provizoriu. Încă nu au fost stabilite norme internaționale.
  3. Cantitatea de tantal determină nivelul de niobiu.
  4. Acest lucru nu este cuprins în standardul ISO 683 : 1986.
  5. Proporția de masă (C+N) max. 0,040 %
  6. 8 x (C+N) mai mic sau egal cu (Nb+Ti) mai mic sau egal cu 0,80 % proporție de masă.
  7. La momentul cererilor de ofertă și al comenzilor de după convenire, conținutul de molibden al oțelului poate varia între 0,20 % și 0,60 % (m/m).
  8. Rezistă excelent la coroziunea intergranulară.
  9. Oțel stabilizat
  10. Producătorul poate alege liber cantitatea de molibden până la o proporție de masă de 0,70 %.
  11. La materialul de bază al țevilor fără sudură, conținutul maxim de nichel poate fi majorat până la o proporție de masă de 0,5 %.

Aveți o întrebare despre alegerea elementului de fixare potrivit? Colegii noștri vă ajută cu plăcere.

← Înapoi la articole

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *