Az alátét legfontosabb feladata a csavarkötésnél elosztani az egy pontra ható erőt. Alátét használata nélkül a csavarra kifejtett nyomaték kis felületen összpontosulna, amely roncsolná az alkatrészt. Az alátét ezt az erőt egy nagyobb felületen osztja el. Rendes tőle, nem? Akkor lehet ezt legjobban érzékelni, ha fába vagy vékony lemezbe csavarunk csavart. A csavar gyakorlatilag szétroncsolja az anyagot. Olyan ez, mint, ha az ember térdig járna a hóban, de, ha ekkor megnövelné a felületet egy síléccel, akkor kevésbé süllyedne bele, mert a léc elosztaná a terhelést egy, a talpánál sokkal nagyobb felületen.

Az alátét másik fontos feladata, hogy megvédje a munkadarab felszínét. A csavar nem az eldolgozott felületen forog körbe, azt roncsolva, hanem az alátéten. Az élet más területein is használunk „alátéteket”, pl. raklapot teszünk az áru alá, szőnyeget a széklábak alá, cipőtalpat a lábunk alá, csészealjat a kávéscsésze alá, és mindnek megvan a maga alátét funkciója. Ugye, adja magát, hogy mindezeknél, nem csak a felület nagysága, de az anyag minősége és vastagsága is meghatározó tényezők. Így van ez az alátéteknél is. Nézzük tehát a változatokat!

Az alátétek fajtái

Különböző feladatokhoz különböző alátétek dukálnak. A következő fajtákat használjuk a leggyakrabban:

Fakötésű alátét

Fához széles, ún. fakötésű alátétet (DIN 440, DIN 1052, DIN 9021, AFONOR 611 LL stb.) használunk. Fakötésű alátétek léteznek kerek és négyszögletes (DIN 436) kivitelben, de ez inkább csak esztétikai kérdés. Az egyes változatok leginkább a külső-belső átmérő és vastagság arányban különböznek egymástól. Megkérdeztük a faipari felhasználót, hogy miért az egyik, vagy miért a másik fajtát használja előszeretettel, olyan választ adott, hogy olyat használ, amihez könnyebb fúrót szerezni. Tervezés esetén a kötött méretarányok könnyítik meg a tervező munkáját, pl. a DIN 9021 esetében a külső átmérő a furat átmérőjének háromszorosa – ezzel könnyű számolni… Szerencsére széles választékunk van széles (fakötésű és más fajta) alátétekből egyaránt. Még négyszög furatú fakötésű alátéttel is szolgálhatunk, kifejezetten kapupánt csavarok feje alá, amelynek ugyebár négyszögletű a nyaka (DIN 440V).

Vastag alátét

Nagy szilárdságú kötésekhez a vastag alátét (DIN 7989) a megfelelő választás. Itt tehát nem a széles felfekvés kap nagyobb szerepet, hanem az, hogy egyáltalán hozzá lehessen férni a csavar fejéhez a szerszámmal, és jól meg lehessen húzni, vagy éppen vissza lehessen lazítani, védve e közben a szerkezet felületét a sérüléstől.

Díszalátét

Süllyesztett vagy lencsefejű fejű csavarokhoz díszalátét (Cikkszám 9081) való, amelybe a csavar süllyesztése pontosan beleül. Tükröknél, kárpitoknál, bőr felületeken alkalmazzák elsősorban. Esztétikai megjelenése mellett az a szerepe is megvan, hogy a csavar ne gyűrje fel, ne szakítsa át a felületet, hanem egyenletesen leszorítsa. Miért nem inkább D fejű csavar, lapos alátéttel? Szóba jöhet, de egy szép díszalátét mégis mutatósabb, mint egy lapos alátét. 2 féle változata terjedt el, az olcsóbb lemez és a drágább esztergált változat, melyek között nem csak árbeli, hanem esztétikai és funkcióbeli eltérések is felfedezhetők. Hogy mást ne mondjunk, az esztergált változat pl. teljes, míg a lemezből sajtolt változat csak egy vékonyka körvonalon fekszik fel – ami sem nem jobb, sem nem rosszabb, egyszerűen csak olyan dolog, amit figyelembe kell vennünk.

Karosszériás alátétek

Vékony lemezek szereléséhez karosszériás alátétek (Cikkszám 9054) kaphatók nagy mérettartományban.

Tömítő alátét

Lemezburkolatok, hullámlemezek szereléséhez tömítő alátéteket (Cikkszám 9055) ajánlunk, amelyek egy enyhén kúpos fém tányér és egy belülről rávulkanizált elasztomer (pl. Neopren, vagy EPDM) kombinációi. Szereléskor a csavarfej lenyomja a kúpot és a rávulkanizált gumi kitüremkedik: a csavarszár felől annak menetébe, az alátét szélei körül pedig a munkadarab felületére nyomódik, és ezzel tömíti a szerelési pontot.

Kontakt alátét

Kontakt és szigetelő alátéteket használnak az elektronikában. A kontaktalátétek növelik, a szigetelő alátétek pedig megszüntetik a kötési pont átvezetését. Létezik olyan szigetelő alátét is, amely nem csak egy tárcsa, hanem a csavarszárat, sőt még a csavarfejet is körbeölelő szigetelőanyag. Nyugodtan kérje ajánlatunkat!

Alátét hengeres fejű csavarokhoz

Alátét hengeres fejű csavarokhoz (DIN 433). A hengeres fejű csavarok forgástestek, amelyeket gyakran szűk helyeken, így pl. öntvények zsákfuratain keresztül szerelnek, ezért az alátéteknek nem lehet sokkal nagyobb átmérőjük, mint maguknak a csavarfejeknek.

Alátét U és I gerendákhoz

Alátét U és I gerendákhoz. Ezek az alátétek lekövetik az idomacél felületének ferdeségét. Az U alátét (DIN 434) 8%-os az I alátét (DIN 435) 14%-os vastagságkülönbséggel kompenzálja az idomacél vastagságkülönbségét. Az alátétnek köszönhetően a csavar merőlegesen hajtható be és teljes felületén felfekszik az U vagy I idomra. Ezeknek az alátéteknek pontosan azért nagyobb a furat átmérője, mint minden más fajta alátétnek, mert a csavar szárának átmérőjénél bővebb furat könnyedén átengedi magán a nem éppen merőleges szögből érkező csavart is, amíg egy szűk furatban a kacska módon behatoló csavar sokkal inkább elakadna.

Kombi-anya

Az elveszíthetetlen alátétek nem esnek le, mert a menetet utólag mángorolják a rá a csavarszárra, aminek ettől megnő az átmérője, és az alátét a meneten keresztül többé már nem tud lepotyogni. Lehet az lapos-, rugós-, fogazott-, hullámos alátét vagy ezek kombinációja, lényeg, hogy minden ott van, ahol kell, ráadásul egy csomó időt és vesződséget spórol nekünk a termelésben! Nehéz gépek, sportmotorok, küzdősportok, foci és a többi fiús pálya – a nők ma már mindenben lépést tartanak. Miért lenne ez másképp a csavaroknál? Ha létezik elveszíthetetlen alátét-csavar, miért ne létezne alátét és anya kombináció is? Nagyon is létezik, a neve pedig kombi anya (cikkszám: 9085), amelyre úgy peremezik rá az alátétet, hogy az könnyedén elforogjon, de leesni nem tudjon. Nagyon praktikus.

Az alátét és az amőba

Mi lehetne egyszerűbb, mint egy alátét? – mintha az egysejtű szimbóluma lenne – ennek ellenére – vagy talán pont ezért – rengeteg féle alátéttel találkozhatunk a mindennapi életben. Az alátétek, amelyeket tekercselt lemezcsíkból, vagy lemeztáblából, nagy tömegben, stancolással gyártanak, ilyen nagy választékban, elméletileg minden felhasználói igényt kielégítenek. Amikor azonban a gyakorlat eltér az elmélettől, van lehetőség rá, hogy a felhasználó saját igényei szerint, egyedi alátétet rendeljen, csak meg kell adnia a méreteket, az anyagminőséget, és a mennyiséget. Rozsdamentes csavarokhoz rozsdamentes alátétet használjon! Ezen nem lehet spórolni, mert túlontúl kicsi a „megtakarítható” árkülönbözet, azt viszont tudnia kell, hogy a nem megfelelő anyagminőség tönkreteheti az egész szerkezetet!